---
date: 2024-10-11
title: "Oddlygood® Barista kaurajuoma 1 l caramel UHT gluteeniton"
description: "Gluteeniton ja vegaaninen Oddlygood® Barista caramel tekee kahvihetkestä entistäkin herkumman. Loraus kaurajuomaa tekee kahvista ihanan täyteläistä, mutta kinuskikaramellin makuinen kahvi tai kaakao vasta on jotakin! Lisää kahviin joko sellaisenaan, kuumennettuna tai vaahdotettuna. Oddlygood® Barista kaurajuoma vaahtoutuu kauniisti ja sekoittuu tasaisesti kaikkiin kahvityyppeihin. Kokeile myös leivontaan! Valmistetaan Suomessa kotimaisesta gluteenittomasta kaurasta. Ravista ennen käyttöä."
Product name: "Oddlygood® Barista kaurajuoma 1 l caramel UHT gluteeniton"
Sales lot: "10 KPL"
Country of origin: "Suomi"
Country of production: "Suomi"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Pakkauskoot:
  - title: "tölkki"
    url: "https://www.oddlygood.com/fi/tuotteet/oddlygood-barista-kaurajuoma-caramel/"
    active: true
---

# Oddlygood® Barista kaurajuoma caramel



---

# Tuotetiedot

## Ravintosisältö

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energia kJ | 267 kJ |
| Energia kcal | 64 kcal |
| Rasva | 3.0 g |
| — josta tyydyttynyttä | 0.3 g |
| Hiilihydraatit | 8.0 g |
| — josta sokereita | 5.0 g |
| Proteiini | 1.2 g |
| Suola | 0.15 g |

### Composition information (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Lisätty sokeria | 1.5 % |
| Rasvapitoisuus | 3.0 % |

### Vitamins (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| D-Vitamiinia | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflaviinia | 0.21 mg (15 %*) |
| B12-vitamiinia | 0.4 µg (16 %*) |

### Minerals (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalsiumia | 120 mg (15 %*) |
| Jodia | 22.5 µg (15 %*) |


* Osuus päivän saantisuosituksesta.

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Gluteeniton kaura

## Product contains

- vaniljaa/vanilliinia

## Ingredients

vesi, gluteeniton kaurajauho* 10 %, kasviöljyt (rapsi, rypsi), sokeri, happamuudensäätöaine (kaliumfosfaatit),  kalsium, suola, karamelliaromi, jodi, vitamiinit (riboflaviini (B2), B12, D2).

## Storage information

Avaamaton pakkaus säilyy huoneenlämmössä. Avattuna säilyy jääkaapissa 0 – +6 °C:ssa 4–5 päivää.

## Packaging recycling instructions

Huuhtele ja litistä. Kierrätä tölkki kartonkina.