---
date: 2025-01-27
title: "Oddlygood® Barista kaurajuoma 1 l UHT gluteeniton"
description: "Oddlygood® Barista kaurajuoma sopii täydellisesti kahvin seuraan. Se vaahtoutuu kauniisti, sekoittuu kaikkiin kahveihin vaaleasta suodatinkahvista tummaan paahtoon ja tuo pehmeää täyteläisyyttä peittämättä kahvin omaa makua. Maku ja ominaisuudet on hiottu ammattilaisbaristojen kanssa. 100 % kasvipohjainen Oddlygood® Barista valmistetaan Suomessa kotimaisesta gluteenittomasta kaurasta. Sopii vegaaniseen ruokavalioon. Maistuu myös ruoanlaitossa ja leivonnassa! Ravista ennen käyttöä."
Product name: "Oddlygood® Barista kaurajuoma 1 l UHT gluteeniton"
Sales lot: "10 KPL"
Country of origin: "Suomi"
Country of production: "Suomi"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Pakkauskoot:
  - title: "1 l tölkki"
    url: "https://www.oddlygood.com/fi/tuotteet/oddlygood-barista-kaurajuoma-uht-gluteeniton-2/"
    active: true
---

# Oddlygood® Barista kaurajuoma UHT gluteeniton



---

# Tuotetiedot

## Ravintosisältö

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energia kJ | 244 kJ |
| Energia kcal | 58 kcal |
| Rasva | 3.0 g |
| — josta tyydyttynyttä | 0.3 g |
| Hiilihydraatit | 6.6 g |
| — josta sokereita | 3.5 g |
| Ravintokuitua | 0.4 g |
| Proteiini | 1.2 g |
| Suola | 0.1 g |

### Composition information (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Lisätty sokeria | 0 % |
| Rasvapitoisuus | 3 % |

### Vitamins (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| D-Vitamiinia | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflaviinia | 0.21 mg (15 %*) |
| B12-vitamiinia | 0.4 µg (16 %*) |

### Minerals (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalsiumia | 120 mg (15 %*) |
| Jodia | 22.5 µg (15 %*) |


* Osuus päivän saantisuosituksesta.

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Gluteeniton kaura

## Ingredients

vesi, gluteeniton kaurajauho* 10 %, kasviöljyt (rapsi, rypsi), happamuudensäätöaine (kaliumfosfaatit), kalsium, suola, jodi, vitamiinit (riboflaviini (B2), B12, D2).

## Storage information

Avaamaton pakkaus säilyy huoneenlämmössä. Avattuna säilyy jääkaapissa 0 – +6 °C:ssa 4–5 päivää.

## Packaging recycling instructions

Huuhtele ja litistä. Kierrätä tölkki kartonkina.

## Additional information

Valmistettu Suomessa suomalaisesta kaurasta.