---
date: 2024-10-11
title: "Oddlygood® Barista kaurajuoma 1 l hasselpähkinä UHT gluteeniton"
description: "Oddlygood® Barista hazelnut tekee kahvihetkestä entistäkin herkumman. Loraus kaurajuomaa tekee kahvista ihanan täyteläistä, mutta lisääpä siihen vielä hasselpähkinän makua ja nautinto on täydellinen! Sopii ihanasti myös muihin lämpimiin juomiin kuten kaakaoon. Lisää kahviin joko sellaisenaan, kuumennettuna tai vaahdotettuna. Oddlygood® Barista kaurajuoma vaahtoutuu kauniisti ja sekoittuu tasaisesti kaikkiin kahvityyppeihin. Kokeile myös leivontaan! Valmistetaan Suomessa kotimaisesta gluteenittomasta kaurasta. Sopii vegaaniseen ruokavalioon. Ravista ennen käyttöä."
Product name: "Oddlygood® Barista kaurajuoma 1 l hasselpähkinä UHT gluteeniton"
Sales lot: "10 KPL"
Country of origin: "Suomi"
Country of production: "Suomi"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Pakkauskoot:
  - title: "1L tölkki"
    url: "https://www.oddlygood.com/fi/tuotteet/oddlygood-barista-kaurajuoma-uht-hasselpahkina/"
    active: true
---

# Oddlygood® Barista kaurajuoma UHT hasselpähkinä



---

# Tuotetiedot

## Ravintosisältö

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energia kJ | 267 kJ |
| Energia kcal | 64 kcal |
| Rasva | 3.0 g |
| — josta tyydyttynyttä | 0.3 g |
| Hiilihydraatit | 8.0 g |
| — josta sokereita | 5.0 g |
| Proteiini | 1.2 g |
| Suola | 0.08 g |

### Composition information (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Lisätty sokeria | 1.5 % |
| Rasvapitoisuus | 3.0 % |

### Vitamins (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| D-Vitamiinia | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflaviinia | 0.21 mg (15 %*) |
| B12-vitamiinia | 0.4 µg (16 %*) |

### Minerals (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalsiumia | 120 mg (15 %*) |
| Jodia | 22.5 µg (15 %*) |


* Osuus päivän saantisuosituksesta.

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Gluteeniton kaura

## Ingredients

Vesi, gluteeniton kaurajauho* (10 %), kasviöljyt (rapsi, rypsi), sokeri, happamuudensäätöaine (kaliumfosfaatit), kalsium, suola, aromi, jodi, vitamiinit (riboflaviini (B2), B12, D2).

## Storage information

Avaamaton pakkaus säilyy huoneenlämmössä. Avattuna säilyy jääkaapissa 0 – +6 °C:ssa 4–5 päivää.

## Packaging recycling instructions

Huuhtele ja litistä. Kierrätä tölkki kartonkina.