---
date: 2024-10-11
title: "Oddlygood® kaurapohjainen gurtti 1 kg mango gluteeniton"
description: "Oddlygood® kauragurtti mango on silkkisen pehmeä ja hedelmäinen välipala. Maistuu yhtä hyvin vegaaneille, sekasyöjille, keliaakikoille, lapsille ja aikuisille. Nauti sellaisenaan, tuunaa lempilisukkeillasi tai käytä smoothieen! Valio Oddlygood® gurtit valmistetaan Suomessa kotimaisesta gluteenittomasta kaurasta. Oddlygood® kauragurtit ovat ihanan makuisia ja niille on myönnetty Sydänmerkki. Maista ja ihastu!"
Product name: "Oddlygood® kaurapohjainen gurtti 1 kg mango gluteeniton"
Sales lot: "6 KPL"
Country of origin: "Suomi"
Country of production: "Suomi"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Pakkauskoot:
  - title: "1 kg tölkki"
    url: "https://www.oddlygood.com/fi/tuotteet/oddlygood-kaurapohjainen-gurtti-mango/"
    active: true
---

# Oddlygood® kaurapohjainen gurtti mango



---

# Tuotetiedot

## Ravintosisältö

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energia kJ | 337 kJ |
| Energia kcal | 80 kcal |
| Rasva | 1.4 g |
| — josta tyydyttynyttä | 0.2 g |
| Hiilihydraatit | 15 g |
| — josta sokereita | 8.5 g |
| Proteiini | 1.3 g |
| Suola | 0.07 g |

### Composition information (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Rasvapitoisuus | 1.4 % |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| D-Vitamiinia | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflaviinia | 0.21 mg (15 %*) |
| B12-vitamiinia | 0.4 µg (16 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalsiumia | 120 mg (15 %*) |
| Jodia | 22.5 µg (15 %*) |


* Osuus päivän saantisuosituksesta.

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Gluteeniton kaura

## Product contains

- maissia
- vaniljaa/vanilliinia

## Ingredients

vesi, gluteeniton kaurajauho* 8 %, sokeri, mango 3,2 %, mangosose 2,7 %, kasviöljyt (rapsi, rypsi), muunnettu tärkkelys, kalsium, herneproteiini, aromit, suola, värit (karotenoidit, kurkumiini), happamuudensäätöaine (sitruunahappo), vitamiinit (riboflaviini (B2), B12, D2), jodi, hapate, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium sp.

## Storage information

SÄILYTYS: Säilytettävä +2 – +8 °C:ssa. Säilyy avattuna jääkaapissa 3–4 päivää.

## Packaging recycling instructions

Huuhtele ja litistä. Kierrätä pakkaus kartonkina.