---
date: 2026-04-20
title: "Oddlygood® kaurapohjainen gurtti 1 kg metsämarja gluteeniton"
description: "Oddlygood® Oatgurt Forest Berries vie sinut suoraan metsän makumaailmaan! Mustikka, vadelma ja mansikka sekä ripaus puolukan makua tuovat raikkaan marjaisan säväyksen pehmeään kauragurttiin. Lusikoi sellaisenaan, lisää granolaa tai surauta smoothieen – makoisa makuelämys on taattu. Suomessa suomalaisesta kaurasta valmistetusta välipalasta saat kalsiumia ja vitamiineja (D-, B2- ja B12). Lisäksi annos gurttia (200 g) sisältää 200 miljoonaa bifidobakteeria. Kun arki voi maistua näin oudon hyvältä, miksi tyytyisit tavalliseen? Sopii vegaaniseen ja gluteenittomaan ruokavalioon."
Product name: "Oddlygood® kaurapohjainen gurtti 1 kg metsämarja gluteeniton"
Sales lot: "6 KPL"
Country of origin: "Suomi"
Country of production: "Suomi"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Pakkauskoot:
  - title: "1 kg tölkki"
    url: "https://www.oddlygood.com/fi/tuotteet/oddlygood-kaurapohjainen-gurtti-metsamarja/"
    active: true
---

# Oddlygood® kaurapohjainen gurtti metsämarja



---

# Tuotetiedot

## Ravintosisältö

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energia kJ | 332 kJ |
| Energia kcal | 79 kcal |
| Rasva | 1.3 g |
| — josta tyydyttynyttä | 0.1 g |
| Hiilihydraatit | 16 g |
| — josta sokereita | 8.5 g |
| Proteiini | 1.0 g |
| Suola | 0.09 g |

### Composition information (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Marja- ja hedelmäpitoisuus | 5 % |
| Lisätty sokeria | 8.2 % |
| Rasvapitoisuus | 1.3 % |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| D-Vitamiinia | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflaviinia | 0.21 mg (15 %*) |
| B12-vitamiinia | 0.4 µg (16 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalsiumia | 120 mg (15 %*) |
| Jodia | 22.5 µg (15 %*) |


* Osuus päivän saantisuosituksesta.

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Gluteeniton kaura

## Product contains

- maissia
- vaniljaa/vanilliinia

## Ingredients

vesi, gluteeniton kaurajauho* 8 %, sokeri, mustikkasose 3,0 %, mansikkasose 1,0 %, vadelma 1,0 %, kasviöljyt (rypsi, rapsi), muunnettu tärkkelys, kalsium, herneproteiini, aromit, suola, happamuudensäätöaine (natriumsitraatit), vitamiinit (riboflaviini (B2), B12, D2), jodi, hapate, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium sp.

## Storage information

Säilytettävä +2 – +8 °C:ssa. Säilyy avattuna jääkaapissa 3–4 päivää.

## Packaging recycling instructions

Huuhtele ja litistä. Kierrätä tölkki kartonkina.