---
date: 2025-08-22
title: "Oddlygood® Barista havredryck Delight 1 l glutenfri"
description: "För lättsamma och njutningsfulla kaffestunder! Oddlygood® Barista Delight är en havredryck med lätt och luftig munkänsla, som förstärker kaffets smak. Havredrycken innehåller endast 1,5 % fett. Den Skummar fint och blandas med alla typer av kaffe från ljust filterkaffe till mörkrostat. Oddlygood® Barista, tillverkad av 100 % växtbaserad, glutenfri havre, lämpar sig för veganer. Passar prima i matlagning och bakning! Omskakas före användning."
Product name: "Oddlygood® Barista havredryck Delight 1 l glutenfri"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "1 l"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-barista-havredryck-delight-uht-glutenfri/"
    active: true
---

# Oddlygood® Barista havredryck Delight UHT glutenfri



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 181 kJ |
| Energi kcal | 43 kcal |
| Fett | 1.5 g |
| — varav mättat fett | 0.2 g |
| Kolhydrat | 6.3 g |
| — varav sockerarter | 3.1 g |
| Protein | 1.1 g |
| Salt | 0.08 g |

### Vitamins (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0.4 µg (16 %*) |
| Vitamin D | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflavin | 0.21 mg (15 %*) |

### Minerals (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 22.5 µg (15 %*) |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Glutenfri havre

## Ingredients

vatten, glutenfritt havremjöl* 10 %, rapsolja, surhetsreglerande medel (kaliumfosfater),  kalcium, salt, jod, vitaminer (riboflavin (B2), B12, D2).

## Storage information

Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras vid  0 – +6 °C och är hållbar 4–5 dagar i kylskåp.