---
date: 2025-08-22
title: "Oddlygood® Barista havredryck 1 l hasselnöt glutenfri"
description: "Oddlygood® Barista hazelnut sätter guldkant på en slät kopp kaffe. En skvätt havredryck gör kaffet härligt fylligt, men om du dessutom tillsätter en gnutta hasselnöttssmak är njutningen fulländad! Idealisk också för andra varma drycker, som varm choklad. Tillsätt i kaffet antingen som den är, eller upphettad eller skummad. Oddlygood® Barista havredryck skummar vackert och blandar sig jämnt med alla typer av kaffe. Prova också till bakning! Tillverkas av glutenfri havre. Lämplig för vegansk kost. Omskakas före användning."
Product name: "Oddlygood® Barista havredryck 1 l hasselnöt glutenfri"
Country of production: "Tyskland"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "1 l"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-barista-havredryck-hasselnot-uht-glutenfri/"
    active: true
---

# Oddlygood® Barista havredryck hasselnöt UHT glutenfri



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 259 kJ |
| Energi kcal | 62 kcal |
| Fett | 3.0 g |
| — varav mättat fett | 0.3 g |
| Kolhydrat | 7.6 g |
| — varav sockerarter | 4.5 g |
| Protein | 1.1 g |
| Salt | 0.08 g |

### Vitamins (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0.4 µg (16 %*) |
| Vitamin D | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflavin | 0.21 mg (15 %*) |

### Minerals (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 22.5 µg (15 %*) |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Glutenfri havre

## Ingredients

Vatten, glutenfritt havremjöl* 10 %, rapsolja, socker, surhetsreglerande medel (kaliumfosfater), kalcium, salt, arom, jod, vitaminer (riboflavin (B2), B12, D2).

## Storage information

Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras vid  0 – +6 °C och är hållbar 4–5 dagar i kylskåp.