---
date: 2025-08-22
title: "Oddlygood® Barista havredryck 1 l nutty vanilla inget tillsatt socker glutenfri"
description: "Oddlygood® Barista nutty vanilla är det perfekta valet om du vill ha mer smak med mindre sötma i ditt kaffe. Havredrycken med mild smak av nöt och vanilj gör kaffestunden ännu godare, utan tillsatt socker. Tillsätt i kaffe som den är, uppvärmd eller skummad. Oddlygood® Barista havredryck skummar vackert och blandas perfekt med alla typer av kaffe. Testa den även i iskaffe! Passar veganer och är glutenfri. Omskakas före användning."
Product name: "Oddlygood® Barista havredryck 1 l nutty vanilla inget tillsatt socker glutenfri"
Country of production: "Tyskland"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "1 l"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-barista-havredryck-nutty-vanilla-inget-tillsatt-socker-uht-glutenfri/"
    active: true
---

# Oddlygood® Barista havredryck nutty vanilla inget tillsatt socker UHT glutenfri



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 237 kJ |
| Energi kcal | 57 kcal |
| Fett | 3.0 g |
| — varav mättat fett | 0.3 g |
| Kolhydrat | 6.3 g |
| — varav sockerarter | 3.5 g |
| Protein | 1.1 g |
| Salt | 0.08 g |

### Vitamins (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0.4 µg (16 %*) |
| Vitamin D | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflavin | 0.21 mg (15 %*) |

### Minerals (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 22.5 µg (15 %*) |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Glutenfri havre

## Ingredients

Vatten, glutenfritt havremjöl* 10 %, rapsolja, surhetsreglerande medel (kaliumfosfater), kalcium, salt, aromer, jod, vitaminer (riboflavin (B2), B12, D2).

## Storage information

Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras vid  0 – +6 °C och är hållbar 4–5 dagar i kylskåp.