---
date: 2024-09-04
title: "Oddlygood® Easy Whipping 2,5 dl"
description: "Oddlygood® Easy Whipping är vårt växtbaserade alternativ till vispgrädde, gjord på kokos- och rapsolja. Vispa den fluffig och ha den på tårtan eller gör en fantastiskt god och krämig dessert. Den är fri från både soja och palmolja och passar både veganer och dig som vill laga och baka växtbaserat."
Product name: "Oddlygood® Easy Whipping 2,5 dl"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "2,5 dl"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-easy-whipping/"
    active: true
---

# Oddlygood® Easy Whipping



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 1058 kJ |
| Energi kcal | 257 kcal |
| Fett | 26 g |
| — varav mättat fett | 25 g |
| Kolhydrat | 6.1 g |
| — varav sockerarter | 2.1 g |
| Protein | 0.1 g |
| Salt | 0.07 g |

## Ingredients

Vatten, fullhärdade vegetabiliska oljor (kokos, raps), maltodextrin, socker, emulgeringsmedel (E472e, E435), stabiliseringsmedel (E464, xantangummi), surhetsreglerande medel (kaliumhydroxid), salt, arom, färgämne (karotener).

## Storage information

Förvaras vid +2 – +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar 5 dagar i kylskåp.