---
date: 2024-09-04
title: "Oddlygood® iskaffe 1 l caramel glutenfri"
description: "\"Glutenfria och veganska Oddlygood® iskaffe caramel är en svalkande nyhet för alla kaffeälskare! En läcker kombination av kaffe och Oddlygood® havredryck med smak av kolakaramell. Njut av den kyld. Förpackningen på 1 liter räcker till flera glas, till dig själv eller att dela med vänner. Häll upp i ett glas och tillsätt eventuellt is. Det är allt som behövs för en utsökt kaffestund! Kafferåvaran i drycken är Rainforest Alliance-hållbarhetscertifierad.\""
Product name: "Oddlygood® iskaffe 1 l caramel glutenfri"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "1 l"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-iskaffe-caramel-uht-glutenfri-2/"
    active: true
---

# Oddlygood® iskaffe caramel UHT glutenfri



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 246 kJ |
| Energi kcal | 58 kcal |
| Fett | 1.5 g |
| — varav mättat fett | 0.2 g |
| Kolhydrat | 9.9 g |
| — varav sockerarter | 5.7 g |
| Protein | 1.3 g |
| Salt | 0.13 g |

### Vitamins (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0.4 µg (16 %*) |
| Vitamin D | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflavin | 0.21 mg (15 %*) |

### Minerals (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 22.5 µg (15 %*) |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Glutenfri havre

## Ingredients

vatten, glutenfritt havremjöl* 9 %, socker, kaffeextrakt¹ 1,2 %, vegetabiliska oljor (raps, rybs), stabiliseringsmedel (gellangummi, fruktkärnmjöl), surhetsreglerande medel (natriumkarbonater), salt, aromer, kalcium, jod, vitaminer (riboflavin (B2), B12, D2). ¹Rainforest Alliance Certified. Find out more at ra.org. Koffein 22 mg/100 ml.

## Storage information

Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras vid  0 – +6 °C och är hållbar 4–5 dagar i kylskåp.