---
date: 2024-09-04
title: "Oddlygood® Italian Style e100 g grated"
description: "Oddlygood Italian style grated är ett riktigt gott växtbaserat alternativ till parmesanost. En perfekt smaksättare till salladen, pastan eller risotton."
Product name: "Oddlygood® Italian Style e100 g grated"
Country of origin: "Estland"
Country of production: "Estland"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "100 g"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-italian-style-grated/"
    active: true
---

# Oddlygood® Italian style grated



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 1138 kJ |
| Energi kcal | 272 kcal |
| Fett | 15 g |
| — varav mättat fett | 13 g |
| Kolhydrat | 31 g |
| — varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 2.9 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 1.7 µg (68 %*) |
| Vitamin D | 4.0 µg (80 %*) |
| Riboflavin | 0.9 mg (64 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 87.0 µg (58 %*) |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances


**Might include**

- Maito ja maitotuotteet (ml.laktoosi)

## Ingredients

Vatten, modifierad stärkelse, kokosfett, stärkelse, salt, jästprotein, näringsjäst, naturliga aromer, kalcium, vitaminer (riboflavin (B2), B12, D2), rönnbärsextrakt, surhetsreglerande medel (mjölksyra) och jod. Kan innehålla spår av mjölk.

## Storage information

Öppnad förpackning är hållbar 5 dagar i kylskåp.