---
date: 2025-08-22
title: "Oddlygood® mandeldryck 1 l no sugars"
description: "Sockerfria Oddlygood® mandeldryck är härligt mild och fräsch med en naturlig smak av rostad mandel. Tillsätt i smoothies eller overnight oats, använd i bakning eller matlagning eller njut av ett glas fräsch mandeldryck när du känner för det! Drycken tillverkas av mandlar odlade i Medelhavsområdet, och den har berikats med D-, B2- och B12-vitamin samt kalcium. Passar veganer och är glutenfri. Omskakas före användning."
Product name: "Oddlygood® mandeldryck 1 l no sugars"
Country of production: "Italien"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "1 l"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-mandeldryck-1-l-no-sugars-uht/"
    active: true
---

# Oddlygood® mandeldryck 1 l no sugars UHT



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 74 kJ |
| Energi kcal | 18 kcal |
| Fett | 1.7 g |
| — varav mättat fett | 0.2 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| — varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 0.6 g |
| Salt | 0.12 g |

### Vitamins (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0.38 µg (15 %*) |
| Vitamin D | 0.75 µg (15 %*) |
| Riboflavin | 0.21 mg (15 %*) |

### Minerals (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Nötter

**Might include**

- Pistaasipähkinä
- Parapähkinä
- Pekaanipähkinä
- Macadamia-pähkinä
- Hasselpähkinä
- Saksanpähkinä
- Cashewpähkinä

## Ingredients

vatten, mandel* 2,8 %, kalcium, stabiliseringsmedel (gellangummi), havssalt, emulgeringsmedel (solroslecitin), vitaminer (D2, riboflavin (B2), B12).
Kan innehålla hasselnöt, valnöt, cashewnöt, pekannöt, paranöt, pistagenöt och macadamianöt.

## Storage information

Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras vid 0 – +6 °C och är hållbar 4–5 dagar i kylskåp.