---
date: 2025-08-22
title: "Oddlygood® sojadryck 1 l no sugars"
description: "Sockerfria Oddlygood® sojadryck har en mild smak som gör den härligt mångsidig. Den fräscha sojadrycken passar bra till matlagning eftersom den är sockerfri och inte innehåller tillsatta aromer. Ett enkelt sätt att lägga till protein i din kost är att t.ex. tillsätta drycken i din gröt. Testa även i bakverk, smoothies och granola eller njut av ett glas fräsch sojadryck när du känner för det! Produkten är proteinrik. Drycken tillverkas av europeisk soja och den har berikats med D-, B2- och B12-vitamin samt kalcium. Passar veganer och är glutenfri. Omskakas före användning."
Product name: "Oddlygood® sojadryck 1 l no sugars"
Country of production: "Italien"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "1 l"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-sojadryck-1-l-no-sugars-uht/"
    active: true
---

# Oddlygood® sojadryck 1 l no sugars UHT



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 144 kJ |
| Energi kcal | 34 kcal |
| Fett | 2.0 g |
| — varav mättat fett | 0.4 g |
| Kolhydrat | 1.1 g |
| — varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 3.0 g |
| Salt | 0.09 g |

### Vitamins (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0.38 µg (15 %*) |
| Vitamin D | 0.75 µg (15 %*) |
| Riboflavin | 0.21 mg (15 %*) |

### Minerals (in 100 ml)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Sojabönor och produkter därav

## Ingredients

vatten, sojabönor* 7 %, kalcium, havssalt, vitamins (D2, riboflavin (B2), B12).

## Storage information

Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras vid 0 – +6 °C och är hållbar 4–5 dagar i kylskåp.