---
date: 2025-08-22
title: "Oddlygood® Soygurt 1 kg citron"
description: "I Mumindalen är alla välkomna att vara precis som de är – fluffiga, släta eller sträva – och vet du vad? Även kring våra Oddlygood®-produkter finns plats för alla! Oavsett om du är en allätare, en nyfiken själ, eller en vegan! Prova smaken av fräsch citron, tillverkad här i Norden och full av protein. Njut med oss på ditt sätt!"
Product name: "Oddlygood® Soygurt 1 kg citron"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "1 kg"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-soygurt-citron/"
    active: true
---

# Oddlygood® Soygurt citron



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 315 kJ |
| Energi kcal | 75 kcal |
| Fett | 2.0 g |
| — varav mättat fett | 0.3 g |
| Kolhydrat | 9.5 g |
| — varav sockerarter | 7.2 g |
| Protein | 3.8 g |
| Salt | 0.1 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0.4 µg (16 %*) |
| Vitamin D | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflavin | 0.21 mg (15 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 22.5 µg (15 %*) |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Sojabönor och produkter därav

## Ingredients

vatten, skalade sojabönor* 10 %, socker, citronjuice 2,0 % (från koncentrat), stärkelse, modifierad stärkelse, kalcium, arom, salt, surhetsreglerande medel (natriumcitrater), färgämne (kurkumin), vitaminer (riboflavin (B2), B12, D2), jod, syrningskultur.

## Storage information

Förvaras vid +2 – +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar 3–4 dagar i kylskåp.