---
date: 2025-08-22
title: "Oddlygood® Soygurt med låg sockerhalt 750 g blåbär & banan"
description: "Oddlygood® Low sugar Soygurt® blueberry & banana är ett härligt fräscht mellanmål som innehåller endast lite socker och mycket frukt! Tillverkas i Finland, är vegansk, glutenfri och dessutom en bra proteinkälla. Den är också hjärtmärkt. Med andra ord ett suveränt mellanmål. Dessutom är blåbär och banan en alldeles utsökt smakkombination. Ät den naturell med sked, piffa upp den med dina favorittillbehör eller mixa ned den i en smoothie. Tillverkas av nordamerikanska sojabönor, vars ursprung är garanterat. Smaka och bli förtjust!"
Product name: "Oddlygood® Soygurt med låg sockerhalt 750 g blåbär & banan"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "750 g"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-soygurt-med-lag-sockerhalt-blabar-banan/"
    active: true
---

# Oddlygood® Soygurt med låg sockerhalt blåbär & banan



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 281 kJ |
| Energi kcal | 67 kcal |
| Fett | 2.0 g |
| — varav mättat fett | 0.2 g |
| Kolhydrat | 7.5 g |
| — varav sockerarter | 4.9 g |
| Protein | 3.7 g |
| Salt | 0.09 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0.4 µg (16 %*) |
| Vitamin D | 1.0 µg (20 %*) |
| Riboflavin | 0.21 mg (15 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 22.5 µg (15 %*) |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Sojabönor och produkter därav

## Ingredients

vatten, skalade sojabönor* 10 %, blåbärspuré 10 %, bananpuré 8 %, socker, stärkelse, modifierad stärkelse, kalcium, aromer, salt, surhetsreglerande medel (natriumcitrater), konserveringsmedel (kaliumsorbat), vitaminer (riboflavin (B2), B12, D2), jod, syrningskultur.

## Storage information

Förvaras vid +2 – +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar 3–4 dagar i kylskåp.