---
date: 2024-09-04
title: "Oddlygood® e150 g grated mozzarella flavour"
description: "Oddlygood® grated mozzarella flavoured har en krämig smak av mozzarella och smälter lika gott på pizzan eller i pastan som sin italienska förebild. Den innehåller varken gluten, soja eller palmolja."
Product name: "Oddlygood® e150 g grated mozzarella flavour"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valmistuttaja/Tillverkad för: Oddlygood Ltd"
Storlek på paket:
  - title: "150 g"
    url: "https://www.oddlygood.com/se/produkter/oddlygood-veggie-grated-mozzarella-flavoured/"
    active: true
---

# Oddlygood® Veggie grated mozzarella flavoured



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 1236 kJ |
| Energi kcal | 298 kcal |
| Fett | 24 g |
| — varav mättat fett | 14 g |
| Kolhydrat | 21 g |
| — varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 1.0 g |
| Salt | 2.3 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 1.7 µg (68 %*) |
| Vitamin D | 4.0 µg (80 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 87.0 µg (58 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances


**Might include**

- Maito ja maitotuotteet (ml.laktoosi)

## Ingredients

Vatten, vegetabiliskt fett (sheasmör, kokosfett), modifierad stärkelse, stärkelse, salt, potatisprotein, klumpförebyggande medel (E460), rönnbärsextrakt, aromer, surhetsreglerande medel (citronsyra), färgämne (karotener), vitaminer (B12, D2) och jod. 
Kan innehålla spår av mjölk.

## Storage information

Hållbar i oöppnad förpackning under +8 °C minst till bäst före -datum.